St. Bartholomew's C.E. Primary School

Believe, Achieve, Succeed

Headteacher Sara Davies
St Bartholomew’s C.E. Primary School
The Peak, Sydenham, London. SE 26 4LJ
020 8699 8537 info@st-bartholomews.lewisham.sch.uk

Staff

Staff

Senior Leadership Team:

 

Sara Sanbrook-Davies
Headteacher
Curriculum and Assessment Lead; Designated Person Safeguarding (2); Collective Worship
Steven Larwood
Deputy Head
Teaching and Learning Lead; Designated Person Safeguarding (3); Maths Lead
Cathryn Johnston
Deputy Head
Inclusion Lead, Designated Person Safeguarding (1); Extended Services;  Responsibility for LSA’s and TA’s
Gillian Leach
School Business Manager
Finance and Personnel; Responsibility for Office and Premises staff; First Aider
Daniel Meyer
Assistant Head
EYFS (Reception) and KS1; English Lead
Maria Lucas Williams
Assistant Head
KS2 ; Science Lead

Teaching Staff:

Katherine Gough Teacher – Tiger Class (Reception)
Daniel Meyer Teacher – Sea Turtle Class (Reception)
Rebecca Gibbens Teacher –  Snow Leopard Class (Yr 1)
Florence Mugabi Teacher – Kea Parrot Class (Yr 1)
Eleanor Jeffery Teacher – Kea Parrot Class (Yr 1)
Leanne Moore Teacher – Giant Panda Class (Yr 2)
Lorean Innes Teacher – Polar Bear Class (Yr 2)
Victoria Richardson Teacher –  Sea Lion Class (Yr 3)
Sharon Joseph Teacher – Sea Lion Class (Yr 3)
Mark Britton Teacher – Puffin Class (Yr 3)
Simon Cardy Teacher – Blue Fin Tuna Class (Yr 4)
Andrew Newbon Teacher –  Marine Iguana Class (Yr 4)
Maria Lucas-Williams Teacher – Monarch Butterfly Class (Yr 5)
Susan Hinton Teacher – Scottish Wildcat Class (Yr 5)
Susan Smith Teacher – Scottish Wildcat Class (Yr 5)
Amber Makia Teacher – Black Rhino Class (Yr 6)
Bernadine Williams- Adebayo Teacher- Black Jaguar Class (Yr 6)
Anushka Osborne Teacher –  Home Learning Lead
   

Support Staff:

Alex Miles Learning Mentor 
Wendy Harris Higher Level Teaching Assistant; PPA Cover
Stephanie Laguda Higher Level Teaching Assistant; PPA Cover
Maureen Taylor Higher Level Teaching Assistant (Reception)
Heather Johnson Teaching Assistant (Reception); 
Kelly Thomas Teaching Assistant (Reception); Meals Supervisor
Lisa Longhurst Teaching Assistant (Yr 1); Meals Supervisor
Eleanor Jeffery Teaching Assistant (Y1);Meals Supervisor
Ros Bentz Teaching Assistant (Yr 2); Breakfast Club Leader; Meals Supervisor
Paula Goodson Teaching Assistant (Yr 2); Breakfast Club Leader; Senior Meals Supervisor
Philip Morley Teaching Assistant (Yr 3); 
Michelle Cox Teaching Assistant (Yr 3)   Meals Supervisor
Sarah-Louise Eckert Teaching Assistant (Yr 4)- am; Interventions – pm; Meals Supervisor
Sue Abbott Teaching Assistant (Yr 4); Meals Supervisor
Susan Asare-Brown  Teaching Assistant (Yr 5)- am; Interventions – pm; Meals Supervisor
Sally Gould  Teaching Assistant (Yr 5) Breakfast Club Leader; Meals Supervisor
Karen Coldham Teaching Assistant (Yr 6) 
Amy Hunt Teaching Assistant (Yr 6); Meals Supervisor
Annabelle Marien  

Cosmina Cadar

Paola Federico

Teaching Assistant and Learning Support Assistant 
Emma Iles Learning Support Assistant
Nicola Smith Admin Officer; First aider
Caroline Washbourne Admin Officer; First aider
Dipo Akinfe Premises Manager
Kim Man General Assistant; Meals Supervisor
Luckman Aminou
Massa Nguizani
Cleaners